6 olyan egészségesnek hitt étel, amit jobb elkerülni


nem egészséges ételek

Az egészséges táplálkozás manapság egyre fontosabbá válik, és ez nagyon jó irány. Viszont a rohanó hétköznapokban sokan gyors megoldások után nyúlnak – és gyakran olyan ételeket választanak, amik „egészséges” címkével vannak ellátva, mégsem segítik igazán az egészséges életmódot. A gyártók és marketingesek jól tudják, hogy a „light”, „natúr”, „fitnesz” vagy „bio” szavak vonzóak, de sajnos ezek mögött nem mindig húzódik meg valódi minőség vagy tápérték.

Az alábbiakban olyan egészséges ételekről lesz szó, amikről sokan hiszik, hogy jót tesznek velük – pedig nem mindig ez a helyzet. Nem arról van szó, hogy ezeket soha ne fogyaszd, de érdemes tudatosan választani, mértéket tartani, és főleg: elolvasni a címkéket.

1. Müzliszelet – édesség egészséges köntösben

A bolti müzliszeletek sokaknál az egészséges nasi kategóriába esnek: gyors, „zabos”, kényelmes. De ha ránézünk az összetevőkre, sok esetben meglepődünk: tele vannak cukorral, glükóz-fruktóz sziruppal, pálmaolajjal, mesterséges aromákkal. Sok ilyen terméknek hasonló a cukortartalma, mint egy szelet csokinak, csak épp a csomagolása zöld és rá van írva, hogy „fit”.

Tipp: ha müzliszeletet szeretnél enni, készítsd el otthon zabpehelyből, mézből, aszalt gyümölcsökből és olajos magvakból.

2. Gyümölcslevek – vitamin helyett cukor

Egy dobozos narancslé vagy „multivitamin” ital sokszor tűnik egészséges választásnak, főleg reggelire. Az igazság viszont az, hogy ezek a levek gyakran tartalmaznak hozzáadott cukrot, vagy koncentrátumból készülnek, amihez víz és aroma kerül vissza. Egy pohár gyümölcslé akár 5-6 teáskanálnyi cukrot is tartalmazhat – és mivel nincs benne rost, a vércukorszint is gyorsan megemelkedik tőle.

Tipp: inkább válaszd a friss gyümölcsöt, vagy ha levet innál, préselj otthon 100%-os, rostos változatot.

3. Light termékek – kevesebb zsír, több csapda

A „light” felirat sokaknál zöld utat jelent – de nem árt résen lenni. Amikor egy termékből kivonják a zsírt (pl. joghurtból vagy majonézből), akkor általában az ízt valahogy pótolni kell. Ez sokszor extra cukorral, mesterséges édesítőkkel, keményítővel történik, így kalóriában lehet, hogy kevesebb, de tápértékben és teltségérzetben gyengébb.

Tipp: válaszd inkább a natúr, teljes értékű változatokat, és figyelj az adagokra – nem attól lesz egészséges, hogy „light”.

4. Gabonapelyhek – reggeli átverés

A reklámok szerint a tejbe öntött reggelizőpelyhek „energia egész napra”, de ha megfordítod a dobozt, sokszor az első összetevő a cukor vagy a glükózszirup. Sőt, sok „csokis” vagy „mézes” pelyhecskében több a cukor, mint egy desszertben. Még a „teljes kiőrlésű” változatok is sokszor édesítettek, színezettek, ízesítettek.

Tipp: válassz natúr zabpelyhet, amit te ízesíthetsz friss gyümölcsökkel, fahéjjal vagy egy kevés mézzel.

5. Rizs, puffasztott szeletek – nem minden, ami könnyű, egészséges

A puffasztott rizsszeletek szinte minden diétázó táskájában ott lapulnak – alacsony kalóriatartalom, könnyű állag. Azonban gyorsan megemelik a vércukorszintet, kevés bennük a rost és a tápanyag, és hamar újra éhes leszel utánuk. Ugyanez igaz lehet a fehér rizsre is – glikémiás indexe magas, rostban szegény, gyorsan lebomlik.

Tipp: keresd az összetettebb szénhidrátokat, pl. barna rizst, bulgurt, kölest vagy quinoát.

6. Ízesített joghurtok – desszert kanálban

A gyümölcsjoghurtok egészségesnek tűnnek, de valójában sokszor inkább édességnek számítanak. Egy kis pohárban akár 3–5 teáskanál cukor is lehet, és az „eperdarabok” gyakran inkább aromás zselék. A zsírmentes verziókban pedig ott a sok extra adalékanyag.

Tipp: vegyél natúr joghurtot vagy görög joghurtot, és keverd bele friss gyümölcsöt, magvakat, fahéjat.

A látszat sokszor csal

Az egészséges életmód nem feltétlenül azt jelenti, hogy elhiszünk mindent, amit egy csomagolásra ráírnak. Az egészséges ételek nem mindig azok, aminek látszanak – de ha tudatosan választasz, és megtanulsz olvasni az összetevők között, máris rengeteget tettél az egészségedért. Nem baj, ha néha elcsábulsz, de jó, ha tudod, mivel mit kapsz.